Zákernosti novej kategorizácie liekov, alebo ako ušetriť

Autor: Peter Kluvánek | 28.10.2010 o 9:02 | (upravené 29.10.2010 o 9:31) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2673x

Ak máte v rodine pravidelného konzumenta sirupu Aerius, treba zbystriť pozornosť. Ale možno to nie je len prípad Aerius-u.

Dnes ráno som bol s dcérou u lekára. Na receptoch nestihla zaschnúť ani razítková farba, keď som vstúpil do lekárne. Vydali mi sirup Aerius, kvapky do nosa a niečo na posilnenie imunity (klasická zostava pre alergika). Pri platení som sa zrejme podivne zatváril, lebo pani pri pokladni ma začala ľutovať, že platím veľa, ale to je tou novou kategorizáciou. Pre istotu som si skontroloval ceny liekov na krabičkách, ktorý najviac prispel k vyše 16 Euro. Na moje prekvapenie mi prepočet nedal 16 Euro. Lekárnička sa ospravedlnila, že Aerius už poisťovňa nehradí a nálepka na ňom nie je aktuálna, platí vraj to, čo mám na účte. Nechcel som sa hádať, ale keďže lekární máme ako húb po daždi, navštívil som hneď ďalšiu. Tam bol pri pokladni chlapík, ktorý mi poskytol cennú informáciu, ako pri ďalšom predpisovaní ušetriť.

ˇUčet z lekárne. Vidieť, že na 120 ml Aerius nedá poisťovňa ani euro.

Na účet vidieť, že na 120 ml Aerius poisťovňa neprispeje ani Euro.

Sirup Aerius 120 ml (pôvodne zaň pacient platil 2,88 Euro) musí pacient hradiť v plnej cene. Preto treba lekára požiadať nech vám predpíše 60 ml prípadne 150 ml balenia, na ktoré stále poisťovňa prispieva. Taká je nová kategorizácia liekov.

Obr1.jpg

Balenie so starou nálepkou, ktorá ukazuje, že za ten istý liek v minulosti pacient neplatil ani 3 eurá.

Napadli ma tri možné vysvetlenia tejto situácie. Najlepšia možnosť je, že sa niekto pomýlil a poisťovňou uhrádzané malo byť aj 120 ml balenie sirupu Aerius. Dúfam, že v tomto prípade dôjde čo najskôr k náprave. Horšia je možnosť, že sa niekto pomýlil a nechceli uhrádzať ani 60 ml ani 150 ml balenie. Snáď v tomto prípade k náprave nedôjde. No a potom je tu možnosť, že sa jedná o systémové opatrenie a naše ministerstvo zdravotníctva začalo boj proti 120 ml baleniam. A ako najlepšie prinútiť ľudí, aby sa 120 ml fľaštičkám vyhýbali? Treba im zdvihnúť cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kolúznu väzbu treba zmeniť

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

Komentár Ondreja Podstupku

Ako dlho sa dá opakovať tá istá chyba?

Tentoraz to určite bude iné. No určite.


Už ste čítali?